Katalog žvýkaček

Každý sběratelský obor potřebuje svůj katalog, žvýkačky nevyjímaje

Přestože se v různých koutech světa nachází celá řada soukromých katalogů žvýkaček, nemá náš obor nástroj, jak kvalitně katalogizovat kompletní světovou žvýkačkovou produkci, a tudíž my sběratelé nemáme nástroj pro evidenci svých sbírek a přebytků. Takto vypadají katalogy z Austrálie, Francie, Koreje, Ruska.

Podaří-li se založit sběratelský Nadační fond, tak jeden z prvních úkolů musí být zahájení prací na vytvoření katalogu předmětů, které bude do své správy přebírat. Jinak se prakticky okamžitě dostaneme do stavu, že nebudeme mít tušení o tom, co už máme a co ještě ne. I kdyby se celá sbírka naskenovala a uložila do přehledného systému složek na počítači, se stoupajícím počtem složek a předmětů v nich, se bez možnosti filtrování stejně bude vše dlouho hledat.

Sám se katalogizací žvýkaček s obrázky už dlouho zabývám. Skenuju svoji sbírku, popisuju odlišnosti různých sérií a variet, vytvářím katalogové kódy. Některé skeny stříhám na jednotlivé obrázky, abych si mohl vytvářet vlastní chyběnky v Excelu i s obrázky. Jindy to dělám kvůli tomu, abych měl stejné pořadí u sérií, kde je několik různých variet obrázků. Obrázky z různých sérií řadím za sebe a dávám jim čísla od jedné dále. Stává se mi proto, že i u nečíslovaných obrázků mám vynechané mezery pro obrázky, které v dané varietě nemám ve sbírce.

Při skenování sbírky samozřejmě přicházím do styku s jinými písmy, nežli je latinka. Pokud jde o azbuku, tak to je zatím jediné písmo, které doslova přepisuju do esperanta (kterému říkám pozemština), protože v tomto jazyce nedochází k odpornému komolení cizích slov, jak je to zcela běžné u angličtiny. Kdybych názvy sérií zapisoval prostřednictvím anglické abecedy, nikdo by to nedokázal správně přečíst. V pozemštině je výslovnost 100% jednoznačná. Podívejte se na ukázky v galerii. První čtyři obrázky jsou ruské firmy Enter, Ĵujka – Жуйка, K-artel - К-артель, Menŝevik – Mеньшевик. Další čtyři obrázky jsou všechno ukrajinská firma Neptun. Kvůli velkému počtu sérií a jejich variet jsou složky rozděleny podle počátečních písmen abecedy: Neptun - A,B,C,D,E,F, Neptun - G,H,Ĥ,I,J,K,L, Neptun - M,N,O,P, Neptun - R,S,T,U,V,Z.

Jak vidíte, probíhají intenzivní práce na katalogizaci žvýkaček. Když budu počítat dostupné podklady jenom českých sběratelů, tak je to přibližně 20 000 obrázků, samolepek, tetování a obalů k nim patřících, 80 000 plátkových obalů, desítky tisíc obalů od kartiček a tisíce reklam na žvýkačky. A stále je to zlomek toho, co by mohl onlajnový katalog žvýkaček obsahovat.

Jsem optimista a věřím, že něco tak důležitého a užitečného, jako je katalog kuriozních předmětů, do nichž patří i obrázky a obaly ze žvýkaček, se podaří v dohledné době vytvořit. Ale i kdyby ne, dělám to proto, že mě to baví a naplňuje.

Kdyby však katalog nikdy nevznikl a nevyužily by se tak všechny existující podklady, přišly by vniveč tisíce a tisíce hodin práce řady lidí. No, a protože mladí sběratelé nepřicházejí, už by nikdy tyto podklady pro katalog nemusely být využity, a už vůbec ne znovu vytvořeny. Buďto nebudou samotní sběratelé, nebo nebudou mít chuť to dělat pro několik jednotlivců na celém světě, nebo nebudou mít k dispozici dostatečné množství sběratelského materiálu, anebo jim budou chybět naše znalosti.