Sběratelský Nadační fond

Budoucnost pro unikátní sbírky napříč obory

Mnoho sběratelů dosáhlo věku, kdy je nejvyšší čas začít řešit budoucnost své sbírky. Ti, kteří si dokázali vychovat pokračovatele, to mají výrazně jednodušší. Obavy o budoucnost sbírek rostou u sběratelů a sběratelek, co z jakéhokoliv důvodu pokračovatele nemají. Nejenže nemají pokračovatele. Kvůli klesajícímu počtu letitých sběratelů a nulovému zájmu mladých, o jejich sbírky nemusí mít nikdo jiný zájem. Možná ani muzea ne. Pokud vy, nebo někdo z vašeho okolí řeší kam se sbírkou, zkuste ji jako poslední možnost darovat muzeu

Podívejte se, jak ohromné sbírky se nacházejí v rukou českých sběratelů a sběratelek.

  • Sýrové etikety a obaly 625 000
  • Kapesní kalendáříky – 600 000
  • Automobily a materiály značky Praga, automobilová historie 400 000
  • Pivní etikety – 330 000
  • Sýrové etikety – 251 000
  • Kuřácké potřeby – 226 000
  • Pohlednice – 221 000
  • Obrázky a obaly ze žvýkaček – 192 000
  • Čokoládové obaly – 165 000
  • Pivní tácky – 130 000
  • Filmové plakáty – 80 000
  • Filmové fotografie – 70 000
  • Svaté obrázky 70 000
  • Papírové ubrousky – 64 000
  • Obaly porcovaných čajů – 59 000
  • Čepelkové obaly – 48 100
  • Plechovky od piva – 21 000
  • Korunkové uzávěry – 15 600
  • Pivní láhve – 9 200
  • Knoflíky uniforem – 6 500

Někteří majitelé těchto sbírek mají zájem organizovaně, společně řešit budoucnost svých sbírek. Tito i další budou postupně doplňováni do seznamu sběratelů.

Záchranu tak ohromných sbírek, v tak odlišných oborech působnosti, nemůže vzít na svá bedra stát, který už teď má dost starostí a nákladů s provozováním současných národních muzeí. Všechny sbírky nemůže opečovávat ani žádná soukromá firma. Málokterá na to má dost peněz, ale hlavně je hlavním cílem firem generovat zisk, ne utápět peníze v muzeích. O jednu určitou sběratelskou specializaci může pečovat jedna firma. Že to lze, dokázala mlékárenská firma Laktos, zastřešující sbírku 625 000 sýrových etiket a obalů z celého světa.

Celá sbírka jsou v podstatě sloučené tři velké sbírky tří různých sběratelů. Díky jejich spolupráci tak vznikla jednoznačně největší sbírka sýrových etiket na světě. Málokdo si ale uvědomuje, že si sloučením tří velikých sbírek jejich správci zajistili práci na mnoho let dopředu.

Neziskový Nadační fond se zaměřením na podporu sběratelství

Budoucnost tak rozdílných sbírek vidím v založení speciální neziskové organizace, schopné přijímat dary od firem i veřejnosti, a zároveň provozovat vlastní podnikatelskou činnost, jejímž cílem není generování zisku, ale naopak veškerý zisk vložit do svých neziskových aktivit. Taková organizace může provozovat libovolný počet specializovaných muzeí. Starat se o financování jejich provozu, propagace, rozšiřování sbírek a tak dále. Je to cesta, jak...

  1. ... pro další generace uchovat celou řadu unikátních sbírek a připomínat sběratelskou historii Česka.
  2. ... pomáhat sběratelům vyřešit ještě za jejich života budoucnost jejich sbírek.
  3. ... seriózně oslovit končící české i zahraniční sběratele a snáze získat jejich pozoruhodné sbírky.
  4. ... díky darům a podnikání získávat i ty největší nebo nejdražší nabídnuté sbírky z celého světa.
  5. ... neustálým doplňováním české národní sbírky vytvářet co nejucelenější a nejunikátnější kolekci.
  6. ... uchovat sbírku živou, opečovávanou a přístupnou široké laické i oborné veřejnosti.

Financování Nadačního fondu

Je pro mě těžké žádat o sponzorování něčeho, co ještě neexistuje, co nemá historii. Proto jsem se rozhodnul zkusit první peníze pro Nadační fond získat z výroby firemních žvýkaček na zakázku, nejspíše pod značkou BAJO, jejíž ochrannou známku mi finančně pomohl získat kamarád. Pokud mi to pomůže značku oživit, a splnit si tak jeden ze svých snů, potom rád půjdu ostatním příkladem a převedu ji pod Nadační fond. Mnoha firmám se tak otevře cesta k financování neziskové sběratelské organizace, aniž by je to stálo jedinou korunu. Více si o financování můžete přečíst v článku Sběratelské Perpetuum mobile na Seznamu, kde navíc můžete diskutovat s ostatními čtenáři, případně hlasovat v anketě.

Některým českým sbírkám skutečně dochází čas na jejich záchranu

O mnoha ohrožených sbírkách nevíme a včas se o nich ani nedozvíme. U těch se můžeme vymlouvat, že se nedalo nic dělat. Existuje ale jedna velmi konkrétní, velice ohrožená sbírka, které by speciální sběratelská organizace mohla pomoci. Možná jako jediný subjekt. Jde o neuvěřitelnou a jedinečnou sbírku Pragovek pana Příhody. Tomuto sběrateli je už 92 let a budoucnost této unikátní sbírky je ve hvězdách. Nejenže nemá pokračovatele, ale také se o část své sbírky už řadu let soudí. I na toto téma bude zveřejněn článek s návrhem řešení. Jakmile se podaří získat prvních několik set tisíc Korun, bude založen sběratelský Nadační fond a započne boj o záchranu této sbírky.

V česku je nespočet lidí, kteří by s těmito prvními náklady mohli pomoci, aniž by je to jakkoli existenčně ohrozilo. Někteří z nich by možná rádi spojili své jméno, svoji značku, se záchranou sbírky Pragovek, kdyby o tomto neziskovém projektu věděli. Já ve své bezvýznamnosti a bezmocnosti o této situaci píšu na svém webu a dávám své články taky na můj profil na Seznam Médium. Snažím se získat první zákazníky pro firemní žvýkačky BAJO. Víc neumím. Přesto nechci nechat sbírku Pragovek, ani ostatní sbírky, napospas osudu. A co vy? Můžete nějak pomoci? Pokud ano, kontaktujte mě prosím na telefon 602 678 890, nebo mejlem na: petr.zilvar@gmail.com.